Tour de Benelux

5-7.11.2009
Spontaniczny, samochodowy wyjazd do krajów Benelux’u. W planie wyjazdu między innymi zdobycie piesze najwyższych wzniesień Holandii, Belgii i Luksemburga należących do Korony Europy.

Amsterdam
Nie można było pominąć zwiedzania największego miasta i stolicy Holandii – Amsterdamu. Wenecja Północy ma do zaoferowania wiele atrakcji. Zabytkowa Waga Miejska, Plac Dam z Nationaal Monument, muzeum i browar Heinekena, stadion Olimpijski, Dzielnica Czerwonych Latarni, liczne kanały wodne oraz CoffieShopy to tylko niektóre z nich.

Amsterdam jest jednak znany z ogromnej liczby rowerów i znakomitej infrastruktury rowerowej. Około 70% całego ruchu w centrum miasta odbywa się na rowerach. Jest ich w Amsterdamie około 900 tysięcy. Większość ulic ma wyznaczoną drogę rowerową; w mieście jest także wiele parkingów dla rowerów. Rocznie około 80 tysięcy tych jednośladów zostaje skradzionych, a 25 tysięcy wpada do amsterdamskich kanałów. Przynajmniej tak podpowiada „wiki”.

Spanie w Amsterdamie w samochodzie pod płytą stadionu olimpijskiego w podziemnym parkingu typu Park & Ride, gdzie płacąc za parking dostaje się bilety komunikacji miejskiej do darmowych przejazdów.

Trewir
Przy okazji, udało się zwiedzić także niemieckie miasto Trewir z Katedrą Świętego Piotra, która jest najstarszym kościołem biskupim w Niemczech. Niezwykłe wrażenie robią także inne pozostałości czasów rzymskich w tym mieście. Most rzymski i Porta Nigra – czyli zachowana z czasów rzymskich zabytkowa brama miejska. Jest to fragment fortyfikacji miejskich, które są na starszą rzymską budowlą obronną na terenie Niemiec i największą bramą miejską po północnej stronie Alp.

Korona Beneluksu czyli najwyższe wzniesienia Belgii, Holandii, Luksemburga
Vaals 322m.npm – najwyższy szczyt Holandii u zbiegu trzech granic (Niemcy, Belgia, Holandia)
Signal de Botrange 694m.npm – najwyższy szczyt Belgii
Kneiff 560m.npm – najwyższy szczyt Luksemburga
– Burrigplatz 558,3m.npm – drugi szczyt Luksemburga