Park Narodowy Szumawa

Czechy – 30.10-1.11.2016

Weekendowy wyjazd w południowe Czechy. W planach wyjazdu między innymi zdobywanie oraz zwiedzanie czeskich tysięczników i atrakcji w tym regionie.

Szumawa to  pasmo górskie położone na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii. Najwyższym szczytem jest położony po stronie niemieckiej Großer Amber (1457 m n.p.m.), najwyższym szczytem po stronie czeskiej i austriackiej jest graniczny wierzchołek Plechý/Plöckenstein (1378 m n.p.m.). Po niemieckiej i austriackiej stronie nosi nazwę Las Bawarski i jest największym zwartym lasem w Niemczech. Ponieważ 80% tego terenu to lasy, nazywane są zielonym dachem Europy lub płucami Europy Środkowej. Na terenie Szumawy położony jest Park Narodowy Szumawa, a po niemieckiej stronie Park Narodowy Lasu Bawarskiego. Oprócz ogromnych połaci leśnych (400-letnie sosny i świerki, lasy bukowe) można tu znaleźć torfowiska, jeziora polodowcowe. Głównymi przedstawicielami fauny są rysie, wydry i sowy.

W Szumawie znajduje się największy czeski park narodowy, najbardziej rozległy obszar leśny Europy Środkowej, a także źródła Wełtawy – najdłuższej rzeki w granicach Czech, lewego największego dopływu Łaby. Sztuczne jezioro zaporowe Lipno to największy zbiornik wodny Czech nazywany także czeskim morzem. Zamek Kašperk to najwyżej położony zamek królewski w Republice Czeskiej (886m n.p.m.)

Ten prawie niezmieniony przez człowieka teren jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek przez cały rok. Zimą można tu pojeździć i pobiegać na nartach na licznych stokach i trasach biegowych, a latem niezatłoczone leśne trakty sprzyjają turystyce rowerowej i pieszej.

Cele Zdobyte:
Großer Amber – 1456m
Plechý – 1378m
Poledník – 1315m
Cesta pod Boubínen – 1300m
Pancíř – 1212m
Špičák – 1201m
Javorník – 1079m
Svaty Tomáš – 1030m
Rakouska Cesta – 1020m

Rowerowe statystyki:
78,4km, 13.8km/h śr, 61.2km/h max, 2537m w górę, 5h40m, -4+14°C

Największe atrakcje regionu warte zobaczenia:
Zamek Rabi
Zamek Velhartice
Zapora i jezioro zaporowe Lipno – największe jezioro tego typu w Czechach
Ścieżka Koroną Drzew w Lipnie
Zamek Kašperk
Drewniana Kaplica Maryi Panny na górze Stožec
Czeski Krumlov
Vyssi Brod i klasztor cysterski z 1259 roku.