Bornholm 2007

7.09-17.09.2011

Moja pierwsza samotna wyprawa rowerowa z Jeleniej Góry do wybrzeża Bałtyku, wzdłuż wybrzeża ze Świnoujścia na Hel oraz dookoła wyspy Bornholm.

Trasę z Jeleniej Góry do Międzyzdrojów udało mi się pokonać w dwa dni z małym haczykiem. Pierwszą noc w namiocie spędziłem w okolicach jeziora Głębokie, a drugą w prywatnej kwaterze w okolicach miasta Goleniów. Odległość pomiędzy Świnoujściem a Kołobrzegiem pokonałem dwukrotnie. Prom ze Świnoujścia na Bornholm akurat nie wypływał w tym okresie, więc musiałem jechać do Kołobrzegu, skąd codziennie na małą duńską wyspę odpływał mały, szybki katamaran. Koszt takiej podróży to w 2007 roku 120zł, a czas podróży ponad 2h. Drugi raz ze Świnoujścia do Kołobrzegu jechałem już po objechaniu Bornholmu. Ponieważ w dniu,w ktrym chciałem wypłynąć z wyspy na Bałtyku rozszalał się sztorm i wszystkie małe jednostki pływające w tym katamarany zostały uziemione, zmuszony byłem dużym promem płynąć do szwedzkiego miasta Ystad, aby tam wsiąść na rejsowy prom z Ystad do Świnoujścia. Trasę ze Świnoujścia na Hel pokonałem w dwa dni.  Pierwszy dzień ze Świnoujścia do Ustki to mój rekordowy dystans na rowerze 237.5km, drugi dzień do skromne 192km z Ustki na Hel. Po całym dniu jazdy popołudniu na Helu wsiadłem w pociąg szybkiej kolei i po dwóch godzinach jazdy  przesiadłem się na pociąg do Jeleniej Góry.

Bornholm
Na duńską wyspę na Bałtyku Bornholm z Polski najtaniej i najszybciej można dopłynąć z Kołobrzegu. W lipcu i sierpniu prom pływa codziennie, a w pozostałych miesiącach kilka razy w tygodniu. Obecnie koszt podróży w dwie strony to 190zł. Za rower pobierana jest opłata w wysokości 100zł w obie strony. Na pełnym morzu trzeba liczyć się z chorobą morską, ponieważ katamaran dość mocno buja na większych falach. Wyspa to świetne miejsca na weekendowy, rodzinny wypad. Na tak małej wyspie (40x30km) jest aż 230km oznaczonych tras rowerowych prowadzących przez najbardziej atrakcyjne miejsca Bornholmu. Przejazd dookoła wyspy trasą numer 10 to dystans około 105-ciu kilometrów. Na wyspie ruch samochodowy jest niewielki, a kierowcy bardzo ostrożni. Na wyspie znajduje się siedem tanich pól namiotowych, na których można spędzić noc. Opłatę za nocleg wrzuca się do specjalnych małych skrzynek. Udało się także znaleźć darmowe pole namiotowe, na którym spędziłem jedną noc w okolicach miasteczka Vang w stronę zamku Hammershus. Na długo zapamiętam tą noc, ponieważ na Bałtyku rozszalał się wtedy sztorm, bardzo mocno wiało i lało całą noc.

Największe atrakcje zwiedzone przeze mnie na wyspie to między innymi:
Nexo – drugie co do wielkości miasto i port na wyspie
Aarsdale – małe miasteczko
Aakirkeby – miasteczko w centrum wyspy
Ruiny zamków Lilleborg i Gambleborg, Rytterknaegten – najwyższy punkt na wyspie 162m.npm oraz Ekkoladen (dolina echa) – wąwóz, w którym słychać najcichszy szept w największym lesie na wyspie Almindingen
RØNNE – największe miasto i port na wyspie
Hasle i największa wędzarnia ryb na Bornholmie
Jons Kapel – 20 metrowa granitowa turnia tuż nad brzegiem morza
Ruiny Hammershus – największego w Europie Północnej średniowiecznego zamku
Dwie latarnie morskie obok siebie na północnym cyplu wyspy – Hammeren
Svaneke – miasteczko na wschodzie wyspy z najstarszym na wyspie wiatrakiem z 1643 roku, fabryką cukierków i browarem
Dueodde – południowy cypel wyspy z szerokimi białymi plażami