Wyspy Kanaryjskie 2024

15-22.11.2024
Ocean Atlantycki, Hiszpania, Makaronezja, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa i La Palma

Zapowiedź:
Krótka, spontaniczna wyprawka rowerowa po Teneryfie oraz wyspie La Palma. Wyprawa to część przygotowań kondycyjnych do ekspedycji rowerowej po Andach, która startuje pod koniec roku. Już poprzednia mała wyprawa rowerowa po Sri Lance miała być taką rozgrzewką przed Andami, jednak z nieoczekiwanych powodów związanych z opóźnieniem bagażu, tamtą podróż uważam za nieodbyłą.

Plan wyprawy zakłada przejazd samochodem do Berlina, przelot z lotniska Berlin Brandenburg do lotniska Teneryfa Południe. Następnie przejazd rowerem do portu Los Cristianos i przeprawę promową na Wyspę La Palma do portu Santa Cruz de La Palma. Dopiero tutaj rozpoczynam właściwy przejazd. 

Główne cele wyprawy to podjazdy na najwyższe drogi Wyspy La Palma powyżej 2000 metrów n.p.m. Takich podjazdów na La Palmie naliczyłem pięć. Trzy to najwyższego odcinka drogi numer LP-4 i punktu widokowego Mirador de Los Andenes na wysokość ponad 2300 metrów n.p.m. Jeden z drogi LP-4 do najwyższego punktu wyspy La Palma – Roque de los Muchachos o wysokości 2426 metrów n.p.m. Podjazd od strony północnej do przełęczy Mirador de Los Andenes jest w większości stromy i szutrowy. Jeden stromy podjazd do miejsca Llano de Las Ánimas na około 2036 metrów n.p.m.

Podjazdy do zdobycia:
– Przełęcz Mirador de Los Andenes – 2302 metry n.p.m. (od zachodu z wioski Garafia)
– Przełęcz Mirador de Los Andenes – 2302 metry n.p.m. (od północy ze schronu Refugio Gallegos)
– Przełęcz Mirador de Los Andenes – 2302 metry n.p.m. (od wschodu z miasta Santa Cruz de la Palma)
– Szczyt Roque de los Muchachos – 2426 metrów n.p.m.
– Llano de Las Ánimas – 2036 metrów n.p.m.

– Mirador de La Cumbrecita – 1463 metry n.p.m.
– Mirador de Los Brecitos – 860 metrów n.p.m.

La Palma (San Miguel de la Palma) – należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Wraz z całym archipelagiem zaliczana jest do Makaronezji. Wyspa zajmuje 708 km² powierzchni, ma 42 km długości i 28 km szerokości (jest piątą co do wielkości wyspą archipelagu). Podlega prowincji Santa Cruz de Tenerife. Stolicą La Palmy jest Santa Cruz de La Palma na wschodnim wybrzeżu. Największe miasto wyspy – Los Llanos de Aridane – leży na zachodnim wybrzeżu. Wyspę zamieszkuje ponad 86000 osób. La Palma leży około 400 kilometrów od południowo-marokańskiego wybrzeża, około 1500 kilometrów od hiszpańskiego lądu stałego i około 60 kilometrów na zachód od największej wyspy kanaryjskiej, Teneryfy. La Palma jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, najmłodszą geologicznie z Wysp Kanaryjskich (około 2 milionów lat). Jej wysokość całkowita, liczona od dna oceanicznego (4000 metrów głębokości) po najwyższy szczyt Roque de los Muchachos (2426 m n.p.m.), wynosi prawie 6500 metrów. W stosunku do swej powierzchni całkowitej zalicza się do najwyższych wysp świata.

Roque de los Muchachos (Rock of the Boys) to skalisty kopiec w najwyższym punkcie na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii. Skały znajdują się na wysokości 2426 metrów nad poziomem morza, niedaleko od Observatorio del Roque de los Muchachos, gdzie znajdują się jedne z największych teleskopów na świecie; wysokość i suchość klimatu dają możliwość doskonałym warunkom obserwacyjnym. Skały są zawarte z Parque Nacional de la Caldera de Taburiente. Z Roque można zobaczyć wyspy Teneryfy, El Hierro i La Gomera.

W 2017 roku odwiedziłem region Makaronezji i Wyspę Teneryfa. Zdobyłem wtedy najwyższy pozakontynentalny szczyt Hiszpanii i najwyższy szczyt Teneryfy, Wysp Kanaryjskich i całej Makaronezji – Wulkan Teide o wysokości 3718 metrów n.p.m.

Zdjęcie na Teneryfie z 2017 roku, w tle Wulkan Teide