Włochy, Watykan, San Marino 2010

29.08-11.09-2010 – Włochy, Watykan, San Marino

Objazdowa wyprawa samochodowa po Półwyspie Apenińskim. W planach wyjazdu zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Włoch, Watykanu i San Marino. Jednym z głównych punktów podróży był wjazd rowerem na największy wulkan Europy znajdujący się na Sycylii. Jeden z kraterów wulkanu Etna sięga na wysokość 3000m.npm i właśnie na taką wysokość udało mi się wjechać. Inne ważne zdobycze to najwyższe wzniesienia Watykanu i San Marino należące do Korony Europy, a także kilka rowerowych podjazdów we włoskich Alpach, Apeninach i Toskanii. Nie rowerowo udało się zwiedzić Pizę i jej krzywą wieżę oraz wulkan Wezuwiusz. Całodzienna jazda rowerem po Rzymie i Watykanie jest bardziej męcząca niż zdobywanie najwyższych przełęczy w Alpach, ale jeśli chce się zobaczyć jak najwięcej atrakcji w jak najszybszym czasie to rower daje taką możliwość z powodzeniem.

Statystyki:
– 5300km przejechane samochodem na trasie: Jelenia Góra – Monachium – Innsbruck – Pisa – Rzym – Pozzallo/Sycylia – L’Aquila – San Marino – Wenecja – Innsbruck – Jelenia Góra
– 275km przejechane rowerem
– 7 zdobytych podjazdów na wysokość powyżej 2000m.npm
– 1 podjazd na wysokość około 3000m.npm

Główne cele wyprawy :
Passo di Vizze / Pfitscherjoch 2246m.npm
Monte Cimone 2165m.npm – najwyższy szczyt Apenin Toskańskich
Piza
Rzym
Watykan – najwyższy punkt Watykanu należący do Korony Europy
Wezuwiusz
Blockhaus 2142m.npm – podjazd w Apeninach znany z Giro d’Italia
Gran Sasso – Obserwatorium Campo Imperatore 2100m.npm
San Marino – Monte Titano 759m.npm – najwyższy szczyt San Marino należący do
Korony Europy
Monte Pasubio 2232m.npm
Plose 2486m.npm

San Marino
Ten maleńki kraj będący małą enklawą w obszarze Włoch jest ciekawą atrakcją, którą można zwiedzić w jeden dzień. Najciekawsza część kraju znajduje się na wzgórzu Monte Titano sięgającym 749m.npm. Góra należy do Korony Europy. Ze szczytu można podziwiać rozległą, ale dosyć płaską okolicę wokół San Marino. Na trzech wierzchołkach Monte Titano zbudowano obronne zamki połączone ze sobą murami. Największy z nich to twierdza La Rocca o Guaita, nieco niżej stoją jeszcze La Cesta o Fratta oraz Montale. Inne atrakcje San Marino to niewielki ratusz na placu Piazza della Libertà, Katedra pod patronatem św. Marino i Kościółek św. Piotra.

Wjazd rowerem na Etnę
Sycylia – Etna 3340m.npm – najwyższy wulkan Europy
Wjazd rowerem z poziomu 1000m.npm na Krater Sylwestrowy 1986m.npm, a następnie powulkaniczną, trudną technicznie drogą na wysokość około 3000m.npm na krater o powstały w na przełomie 2002/2003 roku tuż obok zalanego i zniszczonego lawą Schroniska Rifugio Torre del Filosofo 2920m.npm. Podjazd zaczyna się obok schroniska Rifugio Sapienza za dwoma szlabanami, tu asfalt zamienia się w czarny ubity przez jadące na górę busy pył. Momentami jest dosyć grząsko i koła tracą przyczepność szczególnie na bardziej stromych odcinkach podjazdu oraz podczas mijania się z busami. Maksymalne nachylenie to około 16-18%, jednak przez większość trasy nie przekracza 10-12%. Wjazd rowerem od głównego parkingu zajął mi mniej niż 2 godziny. Pod koniec trasy na wysokości około 2800m.npm chwilami nieprzyjemny zapach siarki w wydobywających się na szczycie wulkanu kraterów.