Szkocja 2009

4-14.05.2009 Nierowerowe zwiedzanie Szkocji

Głównym celem wyjazdu (przelotu tanimi liniami lotniczymi) było zdobycie najwyższego wierzchołka Szkocji jak i całych Wysp Brytyjskich – szczytu Ben Nevis na północy Szkocji w Highlandach o wysokości 1344m.npm. Szczyt należy do Korony Europy. Przy okazji udało się zwiedzić dwa największe miasta Szkocji. Stolicę kraju Edynburg oraz Glasgow.

Ponieważ mój główny punkt pobytowy znajdował się w mieście Dundee, zwiedziłem także okolice wschodniego wybrzeża Szkocji. Klify Albrought i Broughty Ferry z okazałym zamkiem i plażą.

Ben Nevis
Zdobywanie najwyższego szczytu Szkocji najlepiej rozpocząć z miasta Fort William, gdzie znajduje się najlepszy węzeł komunikacyjny z Glasgow i Edynburgiem. Wejście na szczyt nie jest trudne. Głównymi przeszkodami mogą być zalegający śnieg oraz gęsta mgła utrudniająca orientację na rozległym wierzchołku Bena. Na szczycie znajduje się mały schron, do którego można wejść w razie załamania pogody. Do wysokości około 1000m.npm dobrze widoczny, szeroki szlak pieszy. Powyżej kierunek na szczyt wskazują kopce kamieni rozmieszczone co kilkadziesiąt metrów. W razie gęstej mgły stojąc pomiędzy jednym a drugim kopcem można ich nie zauważyć. Tuż przy początku szlaku na Ben Nevis znajduje się Hostel w którym można przenocować przez lub po zdobyciu szczytu lub po prostu zostawić część bagażu. Najtańszy nocleg w hostelu to wydatek ponad 20 funtów za łóżko w pokoju wieloosobowym (dorm-bed).