Sri Lanka Expedition 2024

Sri Lanka Expedition 2024 – ekspedycja rowerowa po najwyższych drogach Sri Lanki

Termin: 26.09 – 5.10.2024
Kraj: Sri Lanka
Kontynent: Azja
Pasmo Górskie: Central Highlands

Sri Lanka, dawniej Cejlon, to wyspiarski kraj w kształcie łzy. Kraj charakteryzuje się głęboką historią, gęstą dżunglą, stromymi górami, pagórkowatymi polami herbacianymi i urozmaiconą przyrodą. Położony jest na Morzu Lakkadiwskim u południowych wybrzeży Indii i jest ich najbliższym kulturowym kuzynem. Najwyższe pasmo górskie na Sri Lance koncentruje się w tak zwanej Wyżynie Centralnej – Central Highlands, górzystym regionie na południowy wschód od Kolombo. Na Sri Lance są 982 nazwane szczyty, z których najwyższy to Piduruthalagala o wysokości 2527 metrów n.p.m. Wysokie szczyty, głębokie kaniony, kręte rzeki, wodospady i starożytne granitowe wieże wznoszą się z otaczającej dżungli. Wyżyny środkowe są domem dla najwyższego szczytu kraju, Pidurutalagala (2527 m / 8291 ft), a także Adam’s Peak (Sri Paadaya) (2234 m / 7359 ft), Kirigalpotta (2389 m / 7838 ft) i Knuckles Peak (1863 m / 6,112 ft).

Wyprawa po Sri Lance zakłada zdobycie najwyższych dróg i przełęczy wyspy. Wjazd rowerem na najwyższy szczyt kraju – Piduruthalagala o wysokości 2527 metrów n.p.m. oraz na kilka dróg i przełęczy powyżej 2000 metrów n.p.m. Pierwszego dnia wyprawy, prosto z międzynarodowego lotniska Bandaranaike International Airport na północ od Kolombo, wyruszę w kierunku historycznego miasta Kandy, znanego z Pałacu Królewskiego oraz ważnej dla wyznawców buddyzmu Świątyni Zęba – Dalada Maligawa, w której przechowuje się ząb Buddy. Kolejne dni przeznaczę na zdobywanie najwyższych dróg Sri Lanki, Następnie przejadę przez teren Parku Narodowego Równin Horton – to dom dla ponad połowy kręgowców Sri Lanki, połowy endemicznych roślin kwiatowych występujących na wyspie i ponad 34% endemicznych drzew i krzewów. Równiny Horton to często spowity mgłą, idealny do trekkingu, pieszych wędrówek i biwakowania obszar chroniony. W parku można spotkać lamparta, sambhura, endemicznego langura, wodniczki leśne ze Sri Lanki i bulwę żółtouszną. Znajduje się tam kilka dróg powyżej 2000 metrów n.p.m. Napisałem mail do władz parku z pytaniem o możliwość przejazdu rowerem od bramy Pattipola Entrance do bramy Ohiya Entrance i uzyskałem informację zwrotną, że przez park można przejechać na rowerze po zakupie biletu wstępu do parku. Dalej przejadę na południe w okolice Parku Narodowego Udawalawe i jego sztucznego zbiornika wodnego powstałego na rzece Walawe. Park zamieszkiwany jest m.in. przez: około 600-800 słoni, krokodyle błotne, szakale złociste, makaki, orły i sokoły, pawie indyjskie. Dalej wzdłuż zachodniego wybrzeża przejadę w kierunku Colombo. Ostatniego dnia wyprawy zwiedzę stolicę kraju Kotte. Sri Dźajawardanapura Kotte, znane także jako Kotte to miasto w którym obecnie znajduje się siedziba parlamentu i rządu tego kraju. Miasto leży na południowych przedmieściach największego miasta kraju i dawnej stolicy – Kolombo. Parlament Sri Lanki wybrał Kotte na swoją siedzibę i nową stolicę państwa 29 kwietnia 1982. Sri Lanka będzie dla mnie 81 odwiedzonym krajem świata i dopiero szóstym krajem w Azji.

Cele główne wyprawy:
– Pidurutalagala – 2527 metrów n.p.m
– TopPass – 2026 metrów n.p.m
– Swarnawahini Peak – 2230 metrów n.p.m
– No Name Field – 2180 metrów n.p.m
– Single Three Hill – 2102 metry n.p.m
– Kandapola Tee Field – 2060 metrów n.p.m
– Horton Plains National Park – Pattipola Entrance – 2177 metrów n.p.m
– Ohiya Entrance Road, Horton Plains National Park – 2169 metrów n.p.m

Wyprawa po Sri Lance to połączenie krótkiego urlopu i wyprawy rowerowej. W odróżnieniu do przelotów na wyspę, noclegi oraz jedzenie na Sri Lance są dosyć tanie. Wszystkie noce na wyspie spędzę w hotelach i hostelach o różnych standardach. Klimat Sri Lanki nie sprzyja rowerowym podróżom, z reguły jest gorąco i wilgotno, sporo też jest opadów także poza porą deszczową.

Liczę, że w końcu uda mi się spotkać słonie, których nie udało mi się zobaczyć w Indiach, Kenii i Tanzanii. Na Sri Lance występują słonie lankijskie, jest to podgatunek słonia indyjskiego. Słoń cejloński jest mniejszy od słonia afrykańskiego, ma również mniejsze uszy oraz ciosy. Słonie lankijskie osiągają od 2,5 do 3,5 metrów wysokości i mogą ważyć od 2 do 5,5 tony. Obecnie na Sri Lance populacja słoni wynosi około 6000 sztuk i powoli się zwiększa. Poza słoniami z dużych ssaków na Sri lance można spotkać także lamparta, jeżozwierza, dzika, wiewiórkę olbrzymią, bawoła, wargacza leniwego, łuskowca indyjskiego, szakala, jelenia szczekającego, kilka gatunków małp. Na południowo-zachodnim wybrzeżu Sri Lanki żyją krokodyle różańcowe, to największe współcześnie żyjące gady, a także największe drapieżniki na lądzie i rzekach całego świata. Nieznacznie mniejszy krokodyl błotny zamieszkuje pozostałe obszary wyspy, głównie rzeki, jeziora, mokradła, bagna i obszary zalewowe.

Zaraz po zakupie biletu lotniczego okazało się, strona internetowa poprzez którą można było złożyć wniosek o e-wizę na Sri Lankę została zamknięta. Według informacji ze strony Ambasady Sri Lanki w Warszawie wizę obecnie można uzyskać na lotnisku w Colombo „visa on arrival”.

Obecnie na szczycie Piduruthalagala znajduje się baza wojskowa i aby dostać się na sam wierzchołek potrzebna jest zgoda z Ministerstwa Obrony Sri Lanki. Procedura polega na wysłaniu maila z listem i załączoną prośbą o pozwolenie wjazdu na Piduruthalagala.