Motorola ThinkPhone

Od przeszło dekady smartfony to niezastąpione urządzenia wykorzystywane w codziennym życiu. Kiedy smartfon przestał być już tylko zwykłym telefonem, a stał się miniaturowym przenośnym komputerem, jego możliwości mają coraz więcej zastosowań, także w dalekich podróżach i ekstremalnych wyprawach. Wielokrotnie podczas długich podróży zdarzało mi się już bookować noclegi, bilety lotnicze, odprawiać online, wykupywać i przedłużać ubezpieczanie, korzystać z bankowości internetowej, płacić zbliżeniowo NFC, korzystać z WI-FI, odpisywać na ważne maile czy też aktualizować wyprawowe strony na WordPress. Smartfon podczas wypraw rowerowych służy mi głównie jako aparat fotograficzny i często podczas jednego dnia robię ponad setkę zdjęć. Planowanie tras, nawigowanie w górach, szacowanie odległości do kolejnego celu, przeliczanie wysokości i zwiedzanie ogromnych metropolii również odbywa się w pomocą smartfona. Moim nowym towarzyszem wypraw rowerowych jest świeżutki model Motorola Thinkphone. Pierwszym testem jaki przejdzie ThinkPhone, będzie trzytygodniowa samotna wyprawa rowerowa przez zimową Alaskę i mroźną Arktykę. Zawsze kiedy zabieram nowe urządzenie, część lub przedmiot na wyprawę to muszę je najpierw dobrze poznać.

Najnowszy Thinkphone nawiązuje do serii laptopów Levovo ThinkPad i modelu X1 Carbon. Można powiedzieć, że ThinkPhone to biznesowy smartfon klasy premium, z dodatkowymi zabezpieczeniami zarówno sprzętowymi jak i systemowymi. Biorąc pod uwagę suche dane specyfikacji technicznej to ThinkPhone by Motorola plasuje się blisko najwyższej flagowej półki smartfonów. Zaprezentowany na targach CES 2023 smartfon Lenovo ThinkPhone by Motorola swoją premierę miał 5 stycznia 2023. Nawiązaniem do komputerów ThinkPad i przycisku TrackPoint jest czerwony klawisz na ramce Thinkphone’a. Przycisk można dowolnie skonfigurować lub skorzystać z predefiniowanych ustawień. Na tylnej części obudowy stylizowanej na karbon, umieszczono logotyp ThinkPhone z charakterystycznym liternictwem.

Porównując mój poprzedni smartfon, czyli flagowy HTC U12+ z 2018 roku, który użytkowałem ponad trzy lata i przemierzył ze mną wiele zakątków świata, przesiadając się na Motorolę Thinkphone zauważyłem wiele zmian i ogromny postęp, jaki się dokonał w smartfonach w zaledwie kilka lat. Największe zmiany dotyczą szybkości i wydajności procesora, jakości ekranu i szybkości ładowania baterii, przesyłu danych, ilości pamięci i jakości wykonywania zdjęć.

Thinkphone wyposażony został w ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 8+ pierwszej generacji z zegarem procesora do 3.20 GHz i grafiką Adreno 740 będącym sercem flagowych smartfonów w 2022 roku. Snapdragon 8 Gen 2 dopiero wchodzi na salony i będzie procesorem pierwszego wyboru w większości flagowców oraz zapewne w Motoroli Edge 40 Pro/Ultra w 2023 roku. Kości pamięci RAM to LPDDR5 3200 MHz o wielkości 8 lub 12 GB. Na dane użytkownik otrzymuje 128, 256 lub 512 GB pamięci wewnętrznej UFS 3.1.

Planując długie i wymagające wyprawy rowerowe muszę być przekonany, że sprzęt który zabieram w podróż, w żaden sposób mnie nie zawiedzie i sprosta zmiennym, niekorzystnym warunkom wyprawowym. Thinkphone został zaprojektowany w technologii militarnej MIL-STD-810H, przez co jest solidnie wykonany i wytrzymały. Teksturowa obudowa została wykonana z lekkiego włókna aramidowego, które jest używane między innymi do produkcji kamizelek kuloodpornych. Korpus smartfona i ramka wokół powstały z jednego kawałka aluminium klasy lotniczej, a ekran został pokryty szkłem Gorilla Glass Victus. Dzięki temu urządzenie wytrzymuje upadek nawet z dwóch metrów na beton. Zakładając na na plecki smartfona etui, na przykład z elastycznego poliwęglanu i chroniąc jego kanty, można jeszcze bardziej zabezpieczyć urządzenie przez uszkodzeniem po upadku z wysokości. Thinkphone otrzymał stopień ochrony zgodny z normą IP68, oznacza to pełne zabezpieczenie przed kurzem i zanurzeniem w słodkiej wodzie na głębokość do 1,5 metra przez nawet 30 minut.

Na ekranie każdego smartfona skupia się główna uwaga, jest to też najczęściej dotykana część smartfona. Długie patrzenie w ekran nie może wpływać negatywnie na wzrok, a dotyk musi być czuły. W Thinkphone przekątna ekranu to 6,6 cala, rozdzielczość Full HD+ (2400 x 1080 pikseli). W jednym calu zmieściły się 402 piksele. Częstotliwość odświeżania  to 144 Hz co znaczy, że wyświetlacz jest w stanie odświeżyć ekran 144 razy na sekundę. Wyświetlacz rozróżnia ponad miliard odcieni kolorów, jednak ludzkie oko jest jest w stanie aż tyle dostrzec, znaczy to mnie więcej tyle, że taki ekran jest naprawdę przyzwoity. Współczynnik proporcji wynosi 20:9, a stosunek wielkości ekranu do powierzchni przedniego panelu wynosi dokładnie 87.80%. Najwyższa jasność ekranu to 1200 nitów, a częstotliwość próbkowania dotyku to 360 Hz. Oznacza to, że ekran może wykryć nowy dotyk co 2,78 milisekundy! Matryca wykonana jest w technologii pOLED i jest prawie identyczna jak w OLED. Różnica polega na tym, że zamiast szkła, podłoże ekranu wykonane jest z polietylenu, umożliwiając producentom produkowanie elastycznych wyświetlaczy. Zastosowanie plastycznego plastiku zamiast szkła umożliwia zginanie, składanie lub zwinięcie panelu wyświetlacza bez zerwania.

Jedną z najważniejszych kwestii zarówno z biznesie, jak i w podróży jest czas pracy smartfona po jego pełnym naładowaniu. W smartfonie o wymiarach 158,76 mm x 74,38 mm i grubości zaledwie 8,26 milimetra udało się zmieścić baterię litowo-jonową o pojemności 5000mAh. Producent zapewnia, że maksymalny czas pracy może sięgnąć nawet 36 godzin przy normalnym użytkowaniu i temperaturze pokojowej. Podczas wyprawy przez mroźną Alaskę smartfon będzie narażony na temperatury sięgające nawet minus 30°C, a to bardzo skraca czas pracy smartfona i działa negatywnie na ogniwa baterii. Nie lada wyzwaniem na wyprawie będzie możliwe najdłuższe utrzymanie sprawności smartfona na takim mrozie. Nawet trzymany smartfon blisko ciała, w ciepłej kieszeni wciąż będzie często eksponowany na zimnie podczas robienia zdjęć czy sprawdzania trasy wyprawy. W pomocą przychodzi szybkie ładowanie TurboPower o mocy 68W. Wystarczy już 15 minut ładowania aby naładować smartfon w stopniu wystarczającym do całodziennej pracy. Thinkphone ma nawet funkcję ładowania bezprzewodowego z mocą 15W. Bezprzewodową podstawkę ładującą trzeba jednak dokupić oddzielnie. Na wyprawach często do ładowania i podładowywania smartfona wykorzystuję powerbank, te urządzenia jednak nie ładują tak szybko na ile pozwala ładowarka sieciowa. W komplecie dołączony jest kabel USB-C na USB-C o natężeniu maksymalnym 6,5A i długości 1m. Ładowarka obsługuje technologie GaN, Turbo Power, Quick Charge 3.0 oraz Power Delivery 3.0.

Moim głównym narzędziem każdej wyprawy jest aparat fotograficzny, dzięki któremu mogę rejestrować rowerowe przygody, zdobyte przełęcze i codzienne życie w podróży. Thinkphone posiada aż trzy aparaty z tyłu obudowy, co obecnie jest standardem wśród producentów. W smartfonie zastosowano system OmniVision OV50A, który został umieszczony między innymi w Motorolach Edge 30 Pro/Fusion. Główny tylny aparat o rozdzielczości 50 Mpx z formatem optycznym 1/1,5″, przysłoną f/1,8, rozmiarem piksela 1,0 μm. Fotografowanie ułatwia wielokierunkowy autofocus i optyczna stabilizacja obrazu. Drugi tylny aparat to obiektyw szerokokątny do zdjęć panoramicznych o rozdzielczości 13 Mpx i polem widzenia 120°. Najmniejszy obiektyw to czujnik głębi 2 Mpix. Co ciekawe, aparat panoramiczny pozwalają też na robienie zdjęć makro. Przedni aparat 32 Mpix wykorzystywany głównie do selfie to ISOCELL S5KGD2. Nocne zdjęcia i selfie korzystają z algorytmu opartego na standardzie RAW i automatycznym trybem nocnym, aby poprawiać oświetlenie, ciekawy jestem tej opcji podczas fotografowania zorzy polarnej na Alasce. System aparatów pozwala oczywiście na nagrywanie filmów w rozdzielczości 8k w 30 kl./s, a także w 4K i 1080p przy 60/30 kl./s. Oprogramowanie wideo tylnego aparatu pozwala na przełączanie nagrywania pomiędzy trybami: portret, Pro, film, zwolnione tempo. Dodatkowe tryby w zakładce „więcej” to : nocne zdjęcia, skaner, naklejki AR, kolor spotowy, Ultra-Res, film poklatkowy, podwójny zapis, wycinek zdjęcia, panorama. Całkiem wystarczające do amatorskich zastosowań.

Smartfon pracuje na czystym systemie operacyjnym Android 13. System wzbogacony został o oprogramowanie ThinkShield zwiększające cyfrowe bezpieczeństwo i prywatność użytkownika. ThinkShield chroni przed phishingiem, złośliwym oprogramowaniem, atakami sieciowymi, próbami wyłudzania danych oraz innymi zagrożeniami internetowymi. Platforma ThinkShield została właśnie poszerzona o aplikację Moto Secure, która dodatkowo rozszerza ochronę o kolejne zabezpieczenia. Za pomocą aplikacji można sterować wszystkimi najważniejszymi funkcjami zabezpieczeń danych i ochrony prywatności. Moto Secure oferuje Bezpieczny folder chroniony kodem PIN, dodatkowe zabezpieczenia ekranu blokady, Funkcję Ochrona Sieci, która automatycznie ostrzeże o problemach z bezpieczeństwem hotspotów czy sieci Wi-Fi. Panel Prywatności wskazuje, które aplikacje korzystały z poszczególnych funkcji smartfona takich jak dostęp do plików, mikrofonu czy lokalizacji w ciągu ostatnich 24 godzin. Wspomnieć jeszcze trzeba o funkcji Moto KeySafe, zwiększa ona bezpieczeństwo poufnych danych w smartfonie. Izoluje ona kody PIN, hasła oraz klucze kryptograficzne i bezpiecznie przechowuje je w odpornym na manipulacje środowisku. Poza tym natychmiast można odblokować ekran smartfona dzięki typowym zabezpieczeniom jak niewidoczny czytnik linii papilarnych i skaner twarzy z przedniej kamerki.

Thinkphone w oznaczeniach :
4 nm TSMC 64-bit; Snapdragon 8+, 1x Cortex-X2 @3,2 GHz + 3x Cortex-A710 @2,75 GHz + 4x Cortex-A510 @ 2,0 GHz; Snapdragon X65 5G Modem-RF System; pobieranie do 10 Gb/s; 6,6′, 144Hz, 402 ppi, HDR10+, 2400×1080, 20:9,  1200nit, 360Hz, pOLED, 1MLD colors; 5G: sub-6, 4G: LTE, 3G: WCDMA, 2G: GSM, 5G: n1/2/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/77 HPUE/78/78 HPUE, 4G LTE: b1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/38/38 HPUE/39/40/41/41 HPUE/42/43/48/66, 3G: B1/2/4/5/8/19, 2G: B2/3/5/8, 2×2 MIMO, Bluetooth® 5.3, NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2,4 GHz | 5 GHz | 6 GHz, Wi-Fi 6E, Hotspot Wi-Fi, GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, Glonass, Galileo, Beidou, NavIC, QZSS; USB-C 3.1; LPDDR5 @3200 MHz, 2x nanoSIM, Android 13, 5000mAh, 68W, 158,76mm x 74,38mm x 8,26mm, 189 gr, IP68, MIL-STD-810H, 50 Mpx, 8k, 1/1,5″, f/1,8, 1,0μm, PDAF, 13 Mpx, 120°, Macro Vision, f/2,2, 1,12 μm, 32 Mpi, Dolby Atmos