testowa

Zdobywając najwyższe i najtrudniejsze drogi Świata na rowerze, nieraz zdarzało mi się wjeżdżać także na te najbardziej zakręcone drogi z charakterystycznymi zakrętami o skręcie dochodzącym do 180 °. Drogi wznoszące się w góry, czasami poprowadzone są w postaci ostrych zakrętów i licznych serpentyn. Takie nawroty zwane są potocznie agrafkami. Muszę przyznać, że takimi drogami z całymi seriami zakrętów-nawrotów jeździ się bardzo przyjemnie, a dodatkowym atutem poruszania się po takich trasach jest ich malownicze położenie na stromych zboczach.

 

Poniżej przedstawiam listę znanych i najbardziej zakręconych dróg na Świecie:

W Europie do najbardziej znanych krętych dróg należą przede wszystkim alpejskie Alpe d’Huez. Passo dello Stelvio,

W Skandynawii znana jest Droga Troli zwana Trollstigen, a w rumunskich Karpatach Transagaraska

oraz Passo San Boldo

Passo dello Stelvio, Alpy, Włochy

 

48

 

 

 

Col de Tende 54 zakręty

Passo della Spluga,

Aristi-Papingo (Grecja), Cheia Pass (Rumunia), Tremola, Lysevegen

The Paso Internacional Los Libertadores

Paso Portachuelo

The Portachuelo Llanganuco Pass, at an elevation of 4.767m (15.639′) above the sea level, is perhaps the most significant gateway of the Huascaran National Park, Peru. The most famous section of the road up to the pass is a 8.5km long section. Over this distance, the road includes 28 hairpin turns and the elevation gain is 527 meters. The average percentage is 6.2%.

Tsugaru Iwaki Skyline, Toll Road, Japonia

 

Jacob’s Ladder, Tasmania, Australia
W najbliższym czasie będę miał okazję wjechać na najwyższą drogę Tasmanii, prowadzącą pod drugi najwyższy szczyt wyspy Legges Tor w masywie Ben Lomond. Droga prowadzi na wysokość około 1460 metrów n.p.m. i jest jednocześnie najbardziej krętą droga Australii. W górnym jej odcinku znajduje się sekwencja sześciu zakrętów która nosi nazwę Jacob’s Ladder.

 

W Polsce jedną z najbardziej pokręconych dróg jest Odcinek łączący Załuż i Tyrawę w okolicach Sanoka na Podkarpaciu. Na dystansie 12 kilometrów jest 15 ostrych zakrętów. Droga prowadzi przez Przełęcz Przysłup i sięga maksymalnie 620m n.p.m.

 

 

Szybkie wyszukiwanie w Internecie pokazuje niektóre z najczęstszych dróg, które wszyscy znają: Alpe d’Huez we francuskich Alpach, słynących z 21 zakrętów; Lysevegen, słynący z 27 zakrętów w kształcie szpilki do włosów; droga Trollstigen, znana z 11 charakterystycznych zakrętów … Ale są drogi z większą ilością. Wiele więcej. Niektóre drogi śledzą kolekcję nie kończących się zakrętów. I nie są pokazywane na stronach internetowych. Oto lista jednych z najbardziej znanych dróg o włosach: